Procedura przekazywania informacji o występowaniu substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska oraz informacji o wyrobach zawierających azbest
Informacja o wyrobach zawierających azbest
EMISJA AZBESTU
to bezpośrednie lub pośrednie wprowadzenie pyłu i włókien azbestowych do środowiska, powstające w wyniku użytkowania obiektów, urządzeń budowlanych, instalacji przemysłowych oraz wykonywania prac związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest
Azbest
zgodnie z Ustawą z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest pod pojęciem azbestu, należy przez to rozumieć następujące włókniste krzemiany:
1) azbest chryzotylowy, nr CAS 2 12001-29-5;
2) azbest krokidolitowy, nr CAS 12001-28-4;
3) azbest amozytowy (gruenerytowy), nr CAS 12172-73-5;
4) azbest antofilitowy, nr CAS 77536-67-5;
5) azbest tremolitowy, nr CAS 77536-68-6;
6) azbest aktynolitowy, nr CAS 77536-66-4.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska.
- Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest – zał. nr 3.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 lipca 2009 r. w sprawie sposobu przedkładania marszałkowi województwa informacji o występowaniu substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. poz. 649 ze zm.)
Dlaczego należy corocznie przekazywać informacje o rodzaju, ilości i miejscu występowania wyrobów zawierających azbest?
Obowiązek przekazywania informacji o wyrobach zwierających azbest wynika z uznania azbestu za substancję szczególnie szkodliwą dla środowiska, podlegającą sukcesywnej eliminacji. (Art. 162 ust. 1 Prawo Ochrony Środowiska)
Kto jest zobowiązany do przedkładania informacji o wyrobach zawierających azbest?
Obowiązanym do przekazywania informacji o wyrobach zawierających azbest jest podmiot wykorzystujący je, zarówno z kręgu przedsiębiorców, jak i osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami.
Obowiązek informacyjny stosuje się odpowiednio do instalacji i urządzeń, w których substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska (w tym przypadku azbest) są lub były wykorzystywane.
Art. 162 ust. 8 Prawo Ochrony Środowiska
Informację w zakresie uproszczonym właściwemu organowi przedkładają osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, a w zakresie pełnym pozostali wykorzystujący substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska (w tym przypadku azbest).
Art. 162 ust. 4 Prawo Ochrony Środowiska
Co powinna zawierać "informacja o wyrobach zawierających azbest"?
Wykorzystujący wyroby zawierające azbest ujmuje wynik inwentaryzacji w „Informacji o wyrobach zawierających azbest” stanowiącej załącznik nr 3 do Rozporządzenia i przedkłada ją corocznie w terminie do dnia 31 stycznia właściwemu marszałkowi województwa (§10 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest – zał. nr 3.), a w przypadku osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą – odpowiednio wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta (§10 ust. 2 Rozporządzenia).
Wymaganą informację sporządza się w dwóch egzemplarzach:
- jeden egzemplarz przedkłada się w formie pisemnej właściwemu organowi;
- drugi egzemplarz przechowuje się przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji (§10 ust. 4 pkt 1-2 Rozporządzenia).
Informacja zawiera następujące elementy:
- 1. Nazwa miejsca/urządzenia/instalacji, adres.
- 2. Wykorzystujący wyroby zawierające azbest — imię i nazwisko lub nazwa i adres.
- 3. Rodzaj zabudowy.
- 4. Numer działki ewidencyjnej.
- 5. Numer obrębu ewidencyjnego.
- 6. Nazwa, rodzaj wyrobu.
- 7. Ilość posiadanych wyrobów.
- 8. Stopień pilności.
- 9. Zaznaczenie miejsca występowania wyrobów, w tym: a) nazwa i numer dokumentu; b) data ostatniej aktualizacji.
- 10. Przewidywany termin usunięcia wyrobów.
- 11. Ilość usuniętych wyrobów zawierających azbest przekazanych do unieszkodliwienia.
KONTAKT
Od ponad 15 lat z powodzeniem świadczymy usługi z zakresu doradztwa w ochronie środowiska, w tym outsourcing środowiskowy dla firm. Ponadto wspieramy Inwestorów podczas procesu inwestycyjnego. Dzięki stałemu podnoszeniu kompetencji przez nasz zespół, jesteśmy w stanie rozwiązać rzetelnie wszelkie zagadnienia związane z obszerną dziedziną, jaką jest ochrona środowiska.
ADRES
-
ul. Pomorska 53 pok. 005
70-812 Szczecin - poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30
TELEFON
- Elżbieta Dusza-Zwolińska
- +48 600 258 914
- emmaa@emmaa.pl